Witaminy i minerały bez tajemnic
Kwiecień 18, 2016

Bez względu na to, czy przedmiotem naszej analizy są witaminy, czy też mikro- i makroelementy znane jako minerały, powinniśmy zawsze mieć na uwadze to, że ich obecność w naszych organizmach jest gwarantem ich prawidłowego funkcjonowania. Nie wolno zapominać i o tym, że choć najczęściej mówi się o negatywnych konsekwencjach niedoboru, witaminy i minerały nie powinny być również przyjmowane w nadmiarze. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku skutkiem ubocznym są nie tylko zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, ale i choroby, w tym i te, których leczenie wymaga szczególnie dużego zaangażowania z naszej strony.

Podział minerałów
Określenie „minerały” wydaje się bardziej nieprecyzyjne niż termin „witaminy”, wielu lekarzy i farmaceutów postuluje więc mówienie o mikro- i makroelementach. Do pierwszej z wymienionych grup zaliczamy między innymi: regulujący poziom cholesterolu chrom żelazo, które pomaga w tworzeniu hemoglobiny, cynk, dzięki któremu można liczyć na prawidłowy rozwój ludzkiego płodu, wspomagający pracę tarczycy jod oraz selen, dzięki któremu można liczyć na prawidłową pracę ludzkiego układu odpornościowego. Z kolei wśród makroelementów największe znaczenie wydają się mieć: potas będący składnikiem soli organizmu, wchodzący w skład DNA i RNA fosfor, niezbędny w procesie prawidłowego wzrostu wapń, chlor dbający o gospodarkę wodną oraz magnez pełniący szereg funkcji ważnych dla całego organizmu.

Podział witamin
Najbardziej klasyczny podział witamin obejmuje te, które są rozpuszczalne w wodzie oraz te, które rozpuszczają się w tłuszczach. Do pierwszej grupy zaliczamy witaminy B oraz witaminę C, musimy przy tym liczyć się z tym, że są one systematycznie usuwane w organizmie w procesie przemiany materii, konieczne jest więc uzupełnianie ich braków oraz dbanie o ich prawidłowy poziom. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku witamin, które rozpuszczają się w tłuszczach. Dzieje się tak w wypadku witaminy A, D, E oraz K, a ponieważ są to witaminy magazynowane przez organizm, nie można zapominać o ryzyku ich przedawkowania, które jest znacznie poważniejsze niż ma to miejsce w odniesieniu do witamin rozpuszczających się w wodzie.

Gdzie szukać witamin i minerałów?
Wielu osobom wydaje się, że najlepszym sposobem na wyeliminowanie niedoboru witamin oraz mikro- i makroelementów jest zakup preparatów oferowanych przez firmy farmaceutyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że stosowanie takiego rozwiązania zalecane jest jedynie w ostateczności, znacznie lepszym pomysłem wydaje się bowiem sięganie po witaminy zawarte w owocach, warzywach, mięsie i produktach mlecznych.

Polecamy preparat – nonacne tabletki